Як рітейл-мережа “Близенько” підвищила точність прогнозування продажів, оптимізувала товарні запаси та мінімізувала вплив людського фактора на замовлення
Прогнозування продажів товарів є одним з найскладніших завдань на ринку продуктового ритейлу. Мережа магазинів “біля дому” “Близенько” інтегрувала систему автоматизованого прогнозування MySales, що дозволило суттєво покращити точність прогнозування на товари звичайного та акційного асортименту. Інтеграція промо-модуля та системи автозамовлень забезпечила високу доступність товарів для покупців, виключила вплив людського фактора на замовлення та скоротила трудові витрати на їх коригування. Про це в інтерв’ю розповіли керівник відділу організаційного розвитку “Близенько” Андрій Сало та системний аналітик Ярослав Газда.
— Розкажіть, будь ласка, про ритейл-бізнес “Близенько”.
Наша історія починається у 2013 році. Саме тоді виникла ідея відкрити магазин «біля дому». Перший магазин «Близенько» був відкритий у Львові на вул. І. Франка, 35.
Кредо компанії – «Близькі до найближчих» передбачає не лише зручне розташування, а й дбайливе ставлення до кожного покупця.
Зараз “Близенько” — найбільший фуд-ритейлер Львова за кількістю торгових точок, наші магазини також працюють в Івано-Франківську та Тернополі із загальною кількістю понад 150 магазинів. Наші маркети завжди поруч: біля дому, офісу чи навчального закладу, для того, щоб нашим клієнтам було зручно та комфортно здійснювати покупки свіжих продуктів та якісних товарів першої необхідності, смачної випічки та запашної кави. Щодня магазини “Близенько” обслуговують понад 100 000 покупців.
— З якою метою ви звернулися до компанії MySales?
Ми прагнули покращити власну систему автозамовлень, а для цього важливим фактором була можливість прогнозувати майбутні продажі. Саме тому звернулись до MySales.
— Який модуль запровадили першим?
— В грудні 2017 року ми розпочали нашу співпрацю зі створення прогнозу в категорії алкогольних напоїв. Ця категорія є складною в передноворічний період і старт був успішним, саме тому ми розширили прогнозування MySales на всі категорії товарів.
Надалі ми впровадили “Промо-модуль” для прогнозування продажу товарів під час проведення промо-акцій. Складання прогнозу на промо є одним з найскладніших завдань на ринку продуктового ритейлу, адже як виробники, так і роздрібні мережі ризикують втратити вкладені кошти через дефіцит, або надлишок виробленого/ купленого товару, який не розкупили. MySales також із цим завданням справляється. При формуванні прогнозу на промо враховуються безліч факторів та історія продажу за попередні промо-періоди, як по кожному товару окремо, так і по групі в цілому.
Після успішного впровадження прогнозування, впевнившись у його високій якості ми вирішили розширити співпрацю з MySales та впровадили модуль автозамовлення (з травня 2021 р.), який дозволив нам розширити чинний функціонал системи поповнення запасів товарів та враховував ряд додаткових факторів.
— Як влаштований процес поповнення запасів на склад та на магазинах?
— Всі замовлення розраховуються за графіками постачання на магазини та з умовою, що до наступної доставки буде достатньо товару для викладки на полицях магазину.
Зараз поповнення запасів магазинів відбувається двома шляхами: перший — замовлення постачальнику та другий — замовлення зі складу.
При замовленні товару зі складу враховується метод комплектації товарів: Picking - коли товар зберігається на складі від поставки до поставки на склад, або pick-to-zero при поставці на склад товар розподіляється між магазинами без зберігання на складі та з урахуванням потреб магазинів до наступної такої поставки.
— Як у вас працює ціноутворення?
— Модуль ціноутворення не використовуємо, але ми постійно стежимо за ринком і прагнемо бути найкращими, а цінова еластичність щодня враховується при прогнозуванні замовлень в MySales, так само як і багато інших факторів.
— Які фактори впливають на продаж у вашому бізнесі і як ви їх обраховуєте під час прогнозування продажів?
— На продажі впливають безліч факторів: ціна продажу, сезонність, участь товару у різних промо, зміна асортименту товарів та підвищений попит на окремі групи товарів. Всі ці фактори враховує MySales при замовленні товарів на магазини.
— Наскільки збігаються показники прогнозування та реальних продажів після запровадження системи MySales?
— Ми постійно аналізуємо доступність товарів у всіх магазинах нашої мережі і зараз цей показник на рівні 95-96% та залежить від групи товарів і періоду продажу. Найкращим показником є задоволеність покупців, які відвідавши наші магазини можуть придбати необхідний їм товар з представленого асортименту.
— Як багато ви проводите промо-акцій?
— Протягом року в нас проводиться понад 150 різних промо-кампаній. Проводяться як регулярні промо з урахуванням сезонності, так і спеціальні до окремих календарних подій. Відповідно асортимент товарів на промо постійно змінюється. При проведенні промо потрібно врахувати безліч факторів від комунікаційної стратегії до безпосередньо прогнозу продажів та забезпечення запасів товарів у магазинах. Це все враховується в замовленнях сформованих за допомогою MySales.
— Який відсоток товарів продається у промо?
— Протягом року ми щодня проводимо ті чи інші промо заходи, відповідно відсоток товарів, що продається на промо залежить від періоду в якому проводиться та змінюється в залежності від сезону і може сягати 15-20% від загального обсягу продаж, а в деяких категоріях частка промо перевищує 50%.
— Як ви оцінюєте ефективність їх проведення?
— Як під час планування, так і під час проведення промо потрібно пам'ятати про їх ефективність, простіше кажучи витрати на її проведення повинні забезпечити бажані результати. Для правильної оцінки потрібно дотримуватись певної послідовності. По-перше, потрібно планувати цілі для промо: по обороту, за кількістю продажів, по прибутку. Далі необхідно оцінити їх досягнення після завершення промо. Саме з плануванням промо нам допомагає MySales і згідно з показниками їх ефективність на високому рівні.
— Як довго відбувався процес інтеграції MySales?
— Процес інтеграції автозамовлень тривав два місця та наступних два для налаштування більш дрібних деталей з урахуванням методів комплектації на складі, а також замовлення на інгредієнти для виробництва смачної випічки та приготування гарячих напоїв.
— Які ІТ-системи бізнесу потребували інтеграції?
— Нам потрібно було інтегрувати MySales з власною обліковою системою та з системами обліку та управління складом, врахувати всі складські та логістичні процеси.
— Що змінилося після інтеграції модулів від MySales?
— Завдяки інтеграції MySales ми покращили доступність товарів для наших покупців, виключили вплив людського фактора на замовлення та скоротили трудові витрати на їх коригування. Наші постачальники швидше отримують замовлення та відповідно мають можливість завчасно виготовити та підготувати його для відвантаження нам, а це дуже важливо для продуктів, на ринку яких кожен покупець прагне отримати високоякісний товар.
— Якими результатами інтеграції MySales ви могли б поділитись?
— Інструменти від компанії MySales допомогли нам підвищити точність прогнозування товарів основного та акційного асортименту; оптимізувати товарні запаси та мінімізувати вплив людського фактора шляхом максимальної автоматизації процесів поповнення запасів та підвищення рівня сервісу.
Related content
(c) MySales Labs Ltd
Единственным и исключительным владельцем программного обеспечения MySales, данной документации и других связанных с MySales сопроводительных материалов, является MySales Labs Ltd