Systemy automatycznego zamawiania - lista pytań

Rozglądają się Państwo za systemem automacznych zamówień dla sieci handlowych? Warto zadać dostawcom pytania z poniższej listy

  1. Czy system obsługuje metodologię zamówień pick-to-zero? 
    Kontekst: Zgodnie z tym schematem zamówienia z centrum dystrybucyjnego (DC) do sklepów są przeliczane po dotarciu towaru do DC i wysyłane tego samego dnia do sklepów. Jest to kluczowa różnica tego schematu w stosunku do schematu cross-dock, kiedy to nie przelicza się zamówień po dotarciu towaru do DC. Brak obsługi pick-to-zero dla produktów świeżych oznacza zwiększone ryzyko odpisów. Dla pozostałych towarów zwiększa ryzyko mniej dokładnego rozłożenia zapasów, a także OOS i overstock.

  2. Czy zamawianie składników według receptur jest wspierane dla SKU produkowanych w sklepie, np. kawy, kuchnie, piekarnie?

  3. Czy można kontrolować termin ważności towarów w magazynie zgodnie z metodą FIFO? 
    Kontekst: Pomaga to zapobiegać utraconej sprzedaży. Po zdjęciu przeterminowanego produktu z półki sklepy mogą nie nadążać z odpisami, co opóźnia zamówienia. 
    Dodatkowo w momencie składania zamówienia towar na półce może być w terminie ważności. Nadal konieczne jest kontrolowanie terminów ważności, ponieważ mogą one stać się przeterminowane przed kolejnym terminem dostawy.

  4. Czy ograniczanie wielkości zamówień dla towarów zbliżających się do daty ważności jest obsługiwane? 
    Kontekst: Minimalizuje odpisy dla sklepów, w których zapas prezentacyjny jest zbyt duży w stosunku do prognozowanej sprzedaży i liczby zamówionych towarów zbliżających się do terminu ważności.

  5. Czy można zarządzać datami ważności w systemie tak, aby produkt był zamawiany na podstawie prognozy, że dana część zostanie sprzedana przed upłynięciem daty ważności? 

  6. Czy można w systemie zarządzać maksymalnymi dopuszczalnymi odpisami w celu zapewnienia wystarczającego zapasu do prezentacji towaru?
    Kontekst: Pewne rodzaje produktów która sprzedają się powoli i mają bardzo krótki termin przydatności do spożycia (np. do końca dnia). Czasami sieci handlowe nadal chcą utrzymywać pewną ilość na magazynie pomimo bardzo wysokiego prawdopodobieństwa odpisów.  Celem jest utrzymanie zapasu prezentacyjnego.  Może to być również istotne w przypadku towarów o dłuższym okresie przydatności do spożycia, które sprzedają się powoli.

  7. Czy system automatycznie analizuje przyczyny braku towaru na półce (niedostarczenie, odpisy, zwroty, brak harmonogramu zamówień, brak powiązania z umowami/specyfikacjami, ograniczenie ze względu na daty ważności, niewystarczające zamówienie itp.) Czy istnieje możliwość rozbicia braków na stanach magazynowych według tych przyczyn?

  8. Czy system umożliwia sprawdzenie, czy możliwe jest zamówienie na dowolny towar z asortymentu? Czy wskazuje przyczynę dla dobra, w którym nie ma takiej możliwości oraz czynności, które należy wykonać, aby towar został zamówiony (np. uruchomienie harmonogramu, uruchomienie receptury)?

  9. Czy system wspiera możliwość zarządzania docelowym zapasem bezpieczeństwa oraz poziomem dostępności produktu w celu zapewnienia zwiększonego poziomu zapasu dostępności produktu dla pozycji KVI? Czy automatycznie uwzględniana jest data przydatności produktu do spożycia w celu uniknięcia odpisów?

  10. Czy system wspiera możliwość automatycznego zwiększania zamówień do sklepów na produkty o skokach popytu wynikających z promocji i sezonowości, bez konieczności ręcznego wyliczania zwiększonej ilości towaru do zamówienia na takie okresy lub ręcznego wprowadzania współczynnika wzrostu?

  11. Czy przy kalkulacji zamówień od dostawców do DC system uwzględnia osobno dla każdego sklepu takie czynniki jak: zapas prezentacyjny; zapas bezpieczeństwa; prognoza sprzedaży; harmonogram dostaw z DC do sklepu; minimalna ilość zamówienia z DC do sklepu? Czy system prognozuje przyszłe stany magazynowe, aby zamówienie od dostawcy do DC było bardziej precyzyjne?

  12. Czy system ma możliwość dynamicznego doboru wielkości opakowania (małe, średnie, duże) dla dostaw z DC do sklepu, aby automatycznie znaleźć najlepszą równowagę w kosztach kompletacji w magazynie przy jednoczesnym uwzględnieniu ryzyka odpisów i optymalizacji czasu pobytu towaru w DC?
    Kontekst: Dla SKU oczekującego na sezonowy wzrost sprzedaży, sensowne jest wysyłanie większych paczek przed okresami promocyjnymi i sezonowymi, aby zmniejszyć obciążenie magazynu i koszty kompletacji.

  13. Czy system zapewnia jakiekolwiek sposoby optymalizacji kosztów przygotowania towarów do wysyłki w centrum dystrybucyjnym bez konieczności ręcznych korekt ilości minimalnych i maksymalnych? Czy rozwiązanie to uwzględnia okresy sezonowe i promocyjne?

  14. Czy system wspiera zamawianie towarów z wykorzystaniem formuły reorder point (import własny, inne towary z długim czasem dostawy do DC) przy jednoczesnym:
    - prognozowaniu przyszłego poziomu zapasów,
    - uwzględnieniu optymalizacji kosztów logistycznych (waga, liczba palet, objętość), przy jednoczesnym dążeniu do tego, aby liczba dni towaru w DC była jak najkrótsza

  15. Czy w wypadkach OOS w DC jest brany pod uwagę efekt byczego bicza?
    Kontekst: W przypadku niezrealizowania zamówień z DC do magazynu na jeden towar, może to zwiększyć sprzedaż substytutów, prowadząc do stanu zapasów poniżej prognozowanych poziomów najpierw do zapasów bezpieczeństwa, a następnie do zapasów prezentacyjnych. Jeśli sprzedaż substytutów wzrośnie o 100% z powodu braku zapasów towaru, może to zwiększyć wielkość kolejnych zamówień z DC do sklepów nawet o 200-300%, ponieważ sklepy będą dokonywać większych zamówień nie tylko dlatego, że wzrośnie sprzedaż , ale także do uzupełnienia wypranych zapasów bezpieczeństwa i prezentacji. Może to prowadzić do cykli od OOS do nadmiaru zapasów w DC, jeśli przeszłe wysyłki DC są wykorzystywane do przewidywania przyszłych dostaw DC w zamówieniach od DC do dostawców. Można temu zapobiec, prognozując stany magazynowe DC i stany magazynowe każdego sklepu, uwzględniając przyszłe potrzeby zamówień sklepów. 

  16. Czy system wspiera strategię dystrybucji push (dystrybucja stałej ilości towaru z DC do sklepów)? Czy uwzględnia prognozę i stan zapasów każdego sklepu w trybie dystrybucji push?

  17. Czy istnieje możliwość prognozowania sprzedaży i zamawiania nowych SKU automatycznie (z wyznaczeniem i bez wyznaczenia analogicznego SKU)?

  18. Czy możliwe jest wykonanie automatycznych prognoz sprzedaży i zamówień dla towarów, które wcześniej były obecne tylko w części sklepów, a teraz rozpoczynają sprzedaż w kolejnych sklepach bez historii sprzedaży w tych sklepach?

  19. Czy można już dziś sprawdzić, jakie zamówienia sklepów do DC lub do dostawców będą generowane w przyszłości?

  20. Jeśli system potrafi obliczyć przyszłe prognozowane zapotrzebowanie na zamówienia, to czy można zmierzyć dokładność tych prognozowanych zamówień?

  21. Czy można sprawdzić pozycje, których sklepy NIE zamówią w ciągu najbliższych 20-30-40 dni ze względu na nadmiar zapasów? 
    Kontekst: Pomaga to w nieklasyfikowaniu jako overstock, pozycji dla których sieć handlowa ma umowę z dostawcą o określonym poziomie zapasu prezentacyjnego. 

  22. Czy można oszacować obrót zapasów z wyłączeniem zapasów prezentacyjnych?

  23. Czy można śledzić historię zmian wielkości zapasów prezentacyjnych?

  24. Jeśli dzisiejsze zamówienie ze sklepu do DC przekracza stan magazynowy DC, to czy system może rozdzielić wielkość zamówienia pomiędzy sklepy w oparciu o stan magazynowy i sprzedaż każdego sklepu, optymalizując dystrybucję zapasów w sklepach?

  25. Czy system wspiera funkcjonalność urlopów DC/dostawców i automatycznie zamawia więcej poza harmonogramem przed rozpoczęciem urlopu?

  26. Czy system pozwala na radzenie sobie z sytuacjami, w których nie całe zamówienie z DC do magazynu zmieściło się do ciężarówki i część towarów pozostała w DC w oczekiwaniu na kolejną dostawę?
    Kontekst: Szczególnie istotne po okresie, gdy w DC doszło do OOS i sklepy zamawiały więcej niż zwykle.

  27. Czy w przypadku wyprzedaży (obniżce np. z powodu upływającej daty ważności) system jest w stanie zakategoryzować rekord jako wyprzedaż, tak aby zwiększony wolumen sprzedaży nie zaskutkował nieproporcjonalnym wzrostem prognozowanej sprzedaży na kolejne okresy?