80% obrotu z promocji

Historia wdrożenia automatyzacji prognoz i zamówień MySales w ukraińskim dyskoncie niespożywczym Chervonyi Market

 

Chervonyi Market (http://chervonyi.com.ua) to wiodący dyskont niespożywczy na Ukrainie z ponad 170 punktami sprzedaży detalicznej.

Dzięki technologii MySales Labs firma zwiększyła trafność prognoz regularnych i promocyjnych, zoptymalizowała poziom zapasów i zminimalizowała negatywny wpływ czynnika ludzkiego w kilku procesach.

W tym wywiadzie Olha Danilochka (Wiceprezes ds. Sprzedaży i Marketingu) i Yuriy Tatsokha (Kierownik ds. Zarządzania Zapasami) opowiedzieli, w jaki sposób korzystają z MySales.


Czy moglibyście opisać krótko Wasz biznes, aby dać czytelnikom więcej kontekstu?

Oczywiście. Nasz pierwszy sklep został otwarty w 2013 roku i oferował w zasadzie wszystko, czego potrzebuje gospodarstwo domowe w zakresie produktów niespożywczych. Po udanej premierze zdecydowaliśmy się zmienić nazwę marki na „Best Price” i zwiększyć skalę. W ciągu pierwszych 2 lat otworzyliśmy 20 sklepów w Kijowie i miastach w regionie. Przez te dwa lata bardzo dużo analizowaliśmy nie tylko co się dobrze sprzedaje, ale także zagłębiliśmy się w to, kim jest nasz klient, jakie są jego preferencje, przyzwyczajenia i potrzeby. Jednym z wniosków było odejście od trudnej do zapamiętania marki „Best Price” na rzecz prostej, wygodnej, kojarzonej z naszym firmowym kolorem – Chervonyi Market.

Nasz biznes wciąż się rozwijał i nadal nie zwalnia. Przez ekspansję biznesową rozumiemy nie tylko wzrost ilościowy (liczba sklepów), ale także wzrost jakościowy. Skalowanie dowolnego biznesu nie jest przecież możliwe bez przeglądu istniejących procesów biznesowych i dostosowania się do nowych wymagań – w tym otwarcia własnego centrum dystrybucyjnego i wprowadzenia zautomatyzowanego systemu uzupełniania zapasów.

Wyraźnym znakiem, że wszystkie te wysiłki były tego warte, było zdobycie nagrody dla najlepszej sieci formatu 1 Dollar Store na Ukrainie w 2021 roku.

Jak rozpoczęliście współpracę z MySales? Który moduł wdrożono jako pierwszy?

W związku z dynamicznym rozwojem nieustannie poszukiwaliśmy innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań biznesowych. Pierwszym zadaniem było znalezienie narzędzia do zarządzania promocjami. MySales był najbardziej elastyczny i najbardziej odpowiadał naszym kryteriom spośród wszystkich sprawdzanych przez nas rozwiązań. Początkowo planowaliśmy wprowadzić tylko moduł promocyjny. Po dogłębnej analizie innych modułów zdecydowaliśmy się na ich natychmiastowe wdrożenie i całkowite przejście na jedno rozwiązanie do automatyzacji zarządzania zapasami.

Jak organizujecie proces zamawiania?

Zaopatrywanie sklepów jest skoncentrowane wokół centrum dystrybucyjnego i może odbywać się według kilku schematów. W tej chwili używamy dwóch.

Scenariusz pierwszy:

Zamawianie z centrum dystrybucyjnego odbywa się zgodnie z harmonogramem uzupełniania sklepów.

Harmonogramy są ułożone w taki sposób, aby w momencie kolejnej dostawy saldo towaru wystarczało na pokrycie minimalnego zapasu na półce.

Drugi scenariusz:

Dostawa z centrum dystrybucyjnego do sklepów odbywa się w dniu przybycia towaru do centrum dystrybucyjnego (Pick-to-Zero).

To narzędzie zostało opracowane wspólnie z MySales Labs. Znacząco zwiększa dokładność zaspokajania potrzeb sklepów.

W przypadku dostarczenia przez dostawcę innej ilości towaru niż uzgodniono, eliminuje to prawdopodobieństwo nieoptymalnej alokacji zapasów w sklepach.

Zamawianie u dostawców jest zorganizowane w taki sposób, aby w centrum dystrybucyjnym była wystarczająca ilość towaru do zaspokojenia potrzeb wszystkich sklepów zgodnie z dowolnym scenariuszem uzupełniania. Do następnej dostawy od dostawcy do centrum dystrybucyjnego.

Zamówienia są wysyłane do dostawców automatycznie za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Jak organizujecie proces ustalania cen? Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na wielkość sprzedaży i jak je uwzględniacie podczas prognozowania sprzedaży? Jak dokładne są prognozy w porównaniu z rzeczywistymi danymi?

Bardzo uważnie monitorujemy rynek i staramy się być jak najbardziej konkurencyjni cenowo w każdym segmencie produktów. Dzięki modułowi MySales Labs Monitoring mamy solidny wgląd w ceny konkurencji i dobre zrozumienie dynamiki cen na rynku.

Kluczowym warunkiem wysokich obrotów jest zapewnienie wystarczającej ilości produktów w korzystnych cenach zgodnych z popytem w danym sezonie.

System prognozowania sprzedaży uwzględnia wiele czynników, takich jak elastyczność cenowa, sezonowość, udział promocji, trendy, wahania kursów walut i inne. Dokładność prognozowania systemu jest dość wysoka.

Jak często prowadzicie działania promocyjne? Jaki jest udział sprzedaży promocyjnej w całości? Jak oceniacie ich skuteczność?

Do każdego działania promocyjnego należy podchodzić z uwagą. Wszystkie nasze działania promocyjne prowadzone są zgodnie z kalendarzem promocyjnym. Uwzględnia on czynniki sezonowe oraz popularne święta. Budowa kalendarza z rocznym wyprzedzeniem pozwala nam lepiej przygotować się do realizacji promocji. Obejmuje opracowanie strategii komunikacji, wybór towarów wysokiej jakości, przygotowanie prognoz sprzedaży i stworzenie solidnego planu zamówień. Dla każdej akcji promocyjnej modelujemy, które produkty powinny pełnić wiodącą rolę. Ustalamy jasne KPI, na podstawie których można stwierdzić, czy osiągnęliśmy to, co zaplanowaliśmy i jak zadowoleni byli klienci z danej akcji.

Konstruując nasz plan promocji, upewniamy się, że mamy aktywne promocje każdego dnia roku.

Udział promocji w całości sprzedaży zależy od pory roku. W szczycie sezonu udział sprzedaży promocyjnej może sięgać nawet 80-90% całości obrotu.

Jak długo trwał proces integracji MySales? Które z Waszych systemów wymagały integracji? Czy możecie podzielić się wynikami wdrożenia?

Pełny proces integracji zajął nam trzy miesiące. Kolejne 3 miesiące zajęło dostosowanie systemu do naszej specyfiki i potrzeb we wszystkich modułach MySales. Systemy podłączone do MySales to 1C UPP, 1C WMS Logistics.

Ogólnie rzecz biorąc, technologia MySales pomogła nam zwiększyć dokładność prognozowania sprzedaży regularnej i promocyjnej, optymalizować stany magazynowe i minimalizować wpływ czynnika ludzkiego poprzez maksymalną automatyzację procesów.

Oryginalne źródło: https://retailers.ua/news/tehnologii/13154-yak-mereja-chervoniy-market-atomatizuvala-protsesi-popovnennya-zapasiv-prognozuvannya-ta-tsinoutvorennya